logo

Kā ar atalgojumu, ja nav pieredzes?

2.5.2019

cover image

Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV-Online pārvaldītā algu informācijas datubāze Algas.lv, analīze liecina, ka tiem cilvēkiem, kuri darba tirgū ienāk pirmo reizi, ir vislielākās ekspektācijas attiecībā uz savu atalgojumu. Jo vecāki darba meklētāji, jo reālāk viņi skatās uz atalgojumu. Turklāt daļa savu vēlamo atalgojumu novērtē nepietiekami, īpaši, ja runa ir par nozari vai pozīciju, kurā līdz šim nav bijusi pieredze.

Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV-Online pārvaldītā algu informācijas datubāze Algas.lv, analīze liecina, ka tiem cilvēkiem, kuri darba tirgū ienāk pirmo reizi, ir vislielākās ekspektācijas attiecībā uz savu atalgojumu. Jo vecāki darba meklētāji, jo reālāk viņi skatās uz atalgojumu. Turklāt daļa savu vēlamo atalgojumu novērtē nepietiekami, īpaši, ja runa ir par nozari vai pozīciju, kurā līdz šim nav bijusi pieredze.

Vislielākās ambīcijas attiecībā uz algu ir darbiniekiem, kas jaunāki par 24 gadiem. Proti, Z paaudzes darbinieki, kas ir pašreizējie augstskolu absolventi un jaunpienācēji darba tirgū, sagaida, ka viņu alga būs par aptuveni 10% lielāka nekā reālā alga šajā vecuma grupā.

Pieredze nulle - ne vienmēr tas ir šķērslis

Mēdz gadīties, ka cilvēki nobriest par labu karjeras maiņai. Ir darba ņēmēji, kuri savu amatu vēlas mainīt radikāli un izmēģināt veiksmi nozarē, kurā nav nekādas pieredzes. Neesoša līdzšinējā pieredze uzreiz nenozīmē zemāku atalgojumu vai to, ka pilnībā nevar mainīt karjeras virzienu. Liela nozīme karjeras maiņā ir nepieciešamajām prasmēm un īpašībām, piemēram, svešvalodu zināšanas, komunikācijas iemaņas vai prasmei strādāt komandā. Ņemot vērā, ka darba tirgū šobrīd trūkst resursus, darba devējiem ir jābūt gataviem samazināt savas prasības. Šobrīd daudzi uzņēmumi spēj nodrošināt iekšējās apmācības, sniegt nepieciešamo atbalstu un palīdzību.

Ko ņemt vērā runājot par atalgojumu?

Lai arī šobrīd Latvijā atalgojums darba sludinājumos vairs nav noslēpums, sarunas par to tāpat ir iespējamas, jo nereti tiek norādīta tikai atalgojuma amplitūda. Var gadīties, ka darba devējs vēlēsies noteikt mazāku atalgojumu, ja līdzšinējā pieredze jaunajam amatam ir minimāla. Šādos gadījumos tad ir svarīgi saprast galvenos kritērijus, kas var ietekmēt atalgojumu.

Jānoskaidro kāds ir darba laiks – cik daudz stundas būtu jāstrādā, kā ar virsstundām un darbu brīvdienās vai vakaros. Tāpat atalgojumu var ietekmēt tas, kādus labumus uzņēmums ir gatavs sniegt – vai tiks nodrošināts personīgais dators, transportlīdzeklis vai, piemēram, telefons. Savukārt nepieciešamība doties komandējumos var izrādīties par iemeslu lielākam atalgojumam. Noteikti ir vērts pajautāt par plānotajiem bonusiem un priekšrocībām. Iespējams, tās ir tiešām iespaidīgas, kā rezultātā varam būt piekāpīgāki attiecībā uz atalgojumu.


Salīdziniet savu algu Latvijā

Saņemiet bezmaksas personalizētu algu salīdzinājumu.

Salīdziniet savu algu