logo

Sievietes Latvijā pelna par 10% mazāk nekā vīrieši tādā pašā amatā

cover image

Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV-Online pārvaldītā algu informācijas datubāze Algas.lv, ilgtermiņā pētot darbinieku atalgojuma tendences atsevišķos amatu līmeņos, ir secinājis, ka vīrieši Latvijā pelna vidēji par 10% vairāk nekā sievietes līdzvērtīgā amatā.

Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV-Online pārvaldītā algu informācijas datubāze Algas.lv, ilgtermiņā pētot darbinieku atalgojuma tendences atsevišķos amatu līmeņos, ir secinājis, ka vīrieši Latvijā pelna vidēji par 10% vairāk nekā sievietes līdzvērtīgā amatā.

Ģimenes vs profesionālā dzīve

Darba samaksas atšķirības ir saistāmas ar to, ka tieši sievietes visbiežāk dodas bērna kopšanas atvaļinājumā, kā rezultātā viņu karjera tiek iepauzēta. Arī nepieciešamība sabalansēt ģimenes dzīvi ar darba pienākumiem, bieži vien noved pie tā, ka sievietes uzņemas darbu, kas neprasa tik daudz laika resursu. Tāpat sievietes mazāk orientējas uz vadības pozīcijām salīdzinājumā ar vīriešiem. Uzņēmumi arī pašlaik cenšas sniegt lielāku ieguldījumu, lai veicinātu dažādību darbavietā un radītu atbilstošu apstākļus sievietēm, kas nodrošinātu līdzvērtīgas karjeras iespējas un motivāciju atgriezties darbā pēc iespējas ātrāk no bērna kopšanas atvaļinājuma.

Profesijas izvēle

Vēl viens faktors, kas ietekmē atalgojuma atšķirību, ir tāds, ka sievietes nereti izvēlas darbu zemāka līmeņa pozīcijās. Profesijas izvēle būtiski ietekmē sieviešu kopējo atalgojumu. Piemēram, sievietes dominē administrācijas, grāmatvedības, veselības aprūpes, cilvēkresursu, izglītības un farmācijas nozarē. Savukārt vīrieši dominē labāk apmaksātajās nozarēs, piemēram, IT, vadības, transporta un loģistikas, būvniecības, enerģētikas, telekomunikāciju un tehnoloģiju jomā. Nozares, kurās ir vislīdzsvarotākā vīriešu un sieviešu attiecība, ir tirdzniecība, māksla un kultūra, banku darbība, mārketings, tūrisms un pakalpojumi.

Sievietēm ir vairāk iespēju nekā agrāk

Darbs sniedz lielāku finansiālo neatkarību. Pakāpeniski sabiedrības uztvere ir mainījusies attiecībā uz sieviešu profesionālajām vēlmēm. Piemēram, Millenials paaudzei šobrīd ir daudz plašākas karjeras iespējas, ja salīdzina ar iepriekšējām paaudzēm. Pateicoties līdzšinējai darba pieredzei, sieviešu vidū var novērot lielāku pašapziņu un profesionālās ambīcijas.

Eiropas Savienībā nodarbinātas ir aptuveni 6 no 10 sievietēm

Sieviešu nodarbinātība Eiropas Savienībā ir aptuveni 66,5%, kamēr Latvijā tā ir aptuveni 72%. Saskaņā ar Eurostat datiem, pēdējo desmit gadu laikā sieviešu nodarbinātība ES ir palielinājusies par 6%.

Raksts tapis sadarbībā ar Paylab

Salīdziniet savu algu Latvijā

Saņemiet bezmaksas personalizētu algu salīdzinājumu.

Salīdziniet savu algu